nextpay_trust_logo

 

پازل یا معما می‌تواند یک مسئله، بازی و یا حتی اسباب‌بازی باشد که دانش، ذهن و درک انسان را به چالش بکشاند. در معما، شخص اطلاعات اولیه مسئله را دیده و آنها را به طور منطقی تجزیه و تحلیل می‌نماید تا به راه‌حل صحیح معما دست پیدا کند.

 حتماً فیلم فوق‌العاده ذهن زیبا را دیده‌اید. جان نش با هوش و تخیل خود به رمزگشایی معماها می‌پردازد و تمام متون روزنامه و مجلات برای او حکم متون رمزنگاری شده را دارد و سعی می‌کند رمز نهفته در آن را بیابد.

 همه ما می‌توانیم همانند او (جان نش) قدرت تجزیه و تحلیل بسیار زیادی از مسائل پیرامون را داشته باشیم. به چالش کشاندن هوش با حل مسئله و معما تأثیر زیادی در عدم زوال مغز دارد. در واقع پرداختن به معما علاوه بر هیجان‌انگیز بودن، بر کارایی مغز و افزایش توانایی آن در تجزیه و تجزیه نیز مؤثر است. با تمرین ذهن نیز مانند عضلات بدن، قوی می‌شود. از این رو گنج‌سرا می‌تواند باشگاهی باشد برای تمرین دادن مغز و تقویت آن.

 گنج‌سرا یک سری معمای فکری ارائه نموده که برای همه تازگی داشته و بی‌شک مورد توجه‌تان قرار خواهد گرفت و شاید ساعت‌ها شما را به تفکر واداشته و حتی به بی‌خوابی بکشاند. اگر فکر می‌کنید استعداد بالایی دارید و یا از حل معما لذت می‌برید، گنج‌سرا بهترین جایی است که به این منظور می‌توان در آن حضور داشت.

 معماها معمولاً به شیوه‌های ریاضی و رمزنگاری طراحی شده‌اند. جواب معما که یک عبارت است توسط ما به شیوه‌های مختلف رمزنگاری به صورت متن، عکس، فایل صوتی و یا فیلم درآمده و شما باید با رمزگشایی، آن عبارت را پیدا کنید.

استفاده از مطالب و معماهای سایت نیازی به دانش ریاضی و رمزنگاری و رمزگشایی در سطح بالا ندارد و شما با تکنیک‌هایی که در همین سایت آموزش می‌بینید خواهید توانست به این ورزش‌های فکری بپردازید و ذوق رمزنگاری و رمزگشایی خود را تقویت کنید.

حال بیائید در مورد رمزنگاری و رمزگشایی صحبت کنیم. حتماً درباره این دو مورد مطالبی را شنیده یا خوانده‌اید و از آنها به شیوه‌های مختلف استفاده کرده‌اید. به عنوان مثال بارز، قفلی که درون هر دربی وجود دارد یک رمزنگاری و باز کردن آن با کلید رمزگشایی است.

 نمونه دیگر نت‌های موسیقی است و فردی که علم موسیقی نمی‌داند هنگام مشاهده نت‌های موسیقی به علائم ناشناس و مرموز برمی‌خورد اما یک موسیقی‌دان می‌داند که پشت این اشکال مرموز چه موسیقی زیبایی نواخته می‌شود

 و بسیاری مثال‌ها که تاکنون از این منظر به آنها توجهی نکرده‌ایم.

به طور کلی هرروشی که باعث شود متنی ساده و قابل فهم حالت خود را برای گروهی از دست بدهد و نامفهوم شود رمزنگاری است. هدف از رمزنگاری محافظت از چیزی باارزش در برابر عوامل تهدیدکننده است. به عنوان مثال یاد شده قفل کردن درب خانه به منظور جلوگیری از ورود سایرین به خانه و محافظت از اموال انجام می‌شود. رمزنگاری شیوه‌های بسیار زیادی دارد که بررسی آنها خارج از حوصله شما و توان ماست ولی برای آشنایی مختصر شما با این امر چند روش ساده رمزنگاری را آورده‌ایم:

 جایگزینی حرف-حرف:

"صپفج اکج تا ذبپتپه صفرب تبپ". چی؟ من که اصلاً متوجه نشدم. حالا بیائید 2 واحد از حروف کم کنیم. "ساعت هفت به خیابان سعدی بیا" !!! به همین راحتی یک متن با جانشینی 2 حرف بعد خود به متنی نامفهوم تبدیل شد و دوستتان که از روش رمزنگاری شما آگاه است می‌تواند پیام شما را به راحتی بفهمد. ژولیوس سزار زمانی که می‌خواست به فرماندهان جنگ خود پیامی برساند از این روش استفاده می‌کرد.

 جایگزینی عدد-حرف:

"8.5.12.12.15 ". اگر حروف الفبای انگلیسی رو به ترتیب مقداردهی کنید (A=1، B=2 و ....) کلمه "hello" بدست می‌آید.

جابه‌جایی حروف:

یک نمونه جابه‌جایی نوشتن یک متن به صورت وارونه است مثلاً "هنوراو".

تصاویر استریوگرام:

در نگاه اول یک تصویر ساده مشاهده خواهید کرد ولی در صورت تمرکز روی تصویر، متوجه برجسته شدن یک بخشی از تصویر می‌شوید. اگر در تصویر فوق عبارت "GANJSARA" را مشاهده کردید توانسته‌اید یک رمزگشایی انجام دهید.

 ترکیب دو تصویر:

برای نمونه می‌توان دو تصویر نامفهوم را از یک تصویر گویا بدست آورد که با ترکیب آن دو، تصویر اولیه نمایان خواهد شد.

 

 

 در این بخش به مرور شیوه حل نقشه‌های حل شده سایت ارائه می‌شود.